Plazma w medycynie. Czym jest i jaką rolę odgrywa w medycynie estetycznej?

O tajemniczej materii zwanej plazmą świat nauki dowiedział się już w roku 1928, dzięki badaniom amerykańskiego noblisty - Irvinga Langmuira. Współcześnie twierdzi się, że blisko 99% materii gwiazd części Wszechświata, znajdującego się w obszarze ludzkiej obserwacji, składa się przede wszystkim z plazmy.

 

Plazma to termin wywodzący się z greki - oznaczający „rzecz uformowaną”. To materia, którą popularnie nazywa się czwartym stanem skupienia. Choć w uproszczeniu przypomina gaz, to jej cząsteczki są obdarzone ładunkiem elektrycznym, którego wypadkowa jest obojętna. Oznacza to, że jest dobrym przewodnikiem prądu i mocno oddziałuje z polem nie tylko elektrycznym, ale także magnetycznym.

 

Rodzaje plazmy

Jedną z najważniejszych właściwości plazmy jest jej malejący opór elektryczny, który zależny jest od wzrostu temperatury. Współczesna nauka wyróżnia kilka rodzajów plazmy:

  • plazma gorąca - pojawia się m.in. w: jądrach gwiazd, wybuchach termojądrowych, reakcjach syntezy i laserach.
  • plazma zimna - występuje m.in. w łuku elektrycznym, na powierzchni Słońca, w płomieniu świecy, jonosferze czy przestrzeni międzyplanetarnej i międzygwiezdnej.
  • plazma wyładowania pierścieniowego - to niskociśnieniowa odmiana, która powstaje w zmiennym polu elektromagnetycznym (o częstotliwości ok. 100 MHz i ciśnieniu ok. 100 Pa).[1]

 

Zjawisko łuku elektrycznego

W sytuacji gdy następuje przekroczenie pewnego progu natężenia energii w plazmie ma miejsce zjawisko łuku elektrycznego, które m.in. właśnie znajduje bardzo ważne zastosowanie w medycynie estetycznej. Na czym polega to zjawisko? W znacznym uproszczeniu stwierdzono, że w plazmie występują stałe i intensywne wyładowania elektryczne w środowisku gazu zjonizowanego, w którym opór elektryczny jest niewielki.

 

Zastosowanie plazmy i zjawiska łuku elektrycznego w medycynie estetycznej

W wyniku tych odkryć opracowano innowacyjne urządzenie zwane Plasmage, które dzięki zastosowaniu plazmy o niezwykle wysokim natężeniu energii korzystnie oddziałuje na tkanki skóry. W miejscu poddawanemu zabiegowi z użyciem Plasmage powstaje wysoka temperatura, która powoduje „odparowanie” niepożądanych zmian skórnych czy niedoskonałości.

 

Jeżeli zainteresował Cię powyższy tekst, to zapraszam do sekcji OFERTA, w której znajdziecie więcej informacji odnośnie rewolucyjnego zabiegu medycyny estetycznej - Plasmage.

 

 

 [1] Opracowano na podstawie: http://almukantarat.pl/wiedza/09plazma [dostęp: 25.10.2016].

Do góry
Promocje
Znany lekarz
Mój Blog