Dlaczego warto zaufać osiągnięciom medycyny przeciwstarzeniowej?

Punktem przełomowym dla medycyny przeciwstarzeniowej (z j. ang. Anti-Aging) okazało się być odkrycie, że tak naprawdę czynniki genetyczne decydują jedynie w 20% o długości naszego życia, a aż w 80% odpowiedzialna za nią jest styl życia, dieta oraz otaczające nas środowisko. Na wstępie więc dochodzimy do bardzo ważnej konkluzji: to my sami w znacznej mierze mamy wpływ na to, jak dług będziemy cieszyć się naszym zdrowiem i życiem! 

 

Czy możliwe jest spowolnienie procesu starzenia się organizmu?

Medycyna przeciwstarzeniowa charakteryzuje się interdyscyplinarnym podejściem do profilaktyki procesu starzenia się, zwalczania jego objawów i zahamowania rozwoju wielu chorób z nim związanych. 

Możecie więc zapytać się, czy proces starzenia można kontrolować i uniknąć chorób związanych z wiekiem? Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznacznie twierdząca, ale z pewnością warto podjąć taką próbę poprzez takie działania, jak np. odwracanie czy też hamowanie procesu starzenia się komórek, redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawę pamięci i aktywności mózgowej, zapewnienie prawidłowego snu, zapewnienie właściwych mechanizmów obrony immunologicznej czy satysfakcjonujące życie seksualne.

 

Unikaj stresu i śnij spokojnie...

Jakość i długość snu to niezwykle istotne dla zdrowia elementy w medycynie przeciwstarzeniowej. Ponadto pomagamy nauczyć się radzenia sobie ze stresem oraz podjęcia stałej aktywności fizycznej. Należy dodać, że u pacjentów, u których utrzymuje się wyższy niż normalnie poziom stresu, stwierdza się zwiększony katabolizm, nasilenie procesów zapalnych, większe stężenie wolnych rodników oraz zaburzenia stężeń hormonów. Wymienione powyżej czynniki w znaczący sposób przyspieszają proces starzenia.

 

Jakie czynniki wpływają na długość życia?

Pamiętajmy, że na długość życia korzystnie wpływają m.in. takie elementy jak: zachowanie prawidłowej masy ciała, dieta z niewielką zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych (np. dieta śródziemnomorska lub Okinawa), dostarczanie w optymalnej ilości antyoksydantów, wczesna profilaktyka nadciśnienia, zwiększenie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, towarzyskość, sprawność umysłowa, aktywność seksualna oraz spokojny i niczym nieprzerwany sen. Jakie więc czynniki oddziałują na nasze życie niekorzystnie? Z pewnością jest to nadwaga i otyłość, hiperglikemię, hipertrójglicerydemię, nadciśnienie, palenie wyrobów tytoniowych, spożywanie 3 lub więcej porcji alkoholu dziennie, niskie wykształcenie oraz samotność.

Z pewnością możemy stwierdzić, że ograniczenie kalorii w codziennej diecie zdecydowanie poprawia tolerancję glukozy, zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej, obniża poziom LDL oraz zwiększa HDL cholesterolu.

 

Enzymy długowieczności, czyli parę słów o sirtuinach

Najlepszym dowodem potwierdzającym powyższe zalecenia i diagnozy zdają się być wyniki badań Davida Sinclaira z Uniwestytetu w Harvardzie, który powiązał ścisłą dietę z aktywacją białek określanych terminem SIR, czyli Silent Information Regulator, zwanych także sirtuinami lub też enzymami długowieczności. Badania Sinclaira zdają się potwierdzać, że to właśnie sirtuiny są odpowiedzialne za tempo procesu starzenia i długość życia. Aktywacja tego typu białek następuje w wyniku niskokalorycznej diety i picia czerwonego widna zawierającego związek o strukturze i działaniu sirtuiny – resweratrol.  Rezygnacja ze zbytecznych dla naszego organizmu kalorii zdaje się być najskuteczniejszym rozwiązaniem, które pozwoli Ci znaleźć się w gronie osób długowiecznych.

 

Testy żywieniowe i genetyczne

W celu uzyskania pełnego obrazu stanu zdrowia i określania wieku biologicznego pacjenta zaleca się o zbadanie poziomu hormonów, mikroelementów i witamin, stężenia wolnych rodników, kwasów omega 3, 6, 9 oraz zdiagnozowanie markerów nowotworowych i zapalnych. Jeśli pacjent cierpi na alergię lub stwierdzono u niego nietolerancje pokarmowe, to zaleca się przeprowadzenie testów żywieniowych. Wiedzy w tym zakresie mogą dostarczyć kompleksowe badania genetyczne, na podstawie których można także uzyskać informacje o odmiennych reakcjach organizmu na określone leki czy pokarmy. Na podstawie tak obszernych danych możemy zalecić optymalną suplementację brakujących elementów, a jeśli byłaby taka potrzeba, to przepisać także indywidualnie dopasowane leki.

Charakterystyczny dla medycyny przeciwstarzeniowej model postępowania gwarantuje nie tylko możliwość pogłębionej analizy aktualnego stanu zdrowia pacjenta czy pozwala określić jego wiek biologiczny i ryzyko wystąpienia chorób, ale także umożliwia zapobieganie ich ujawnienia się.

 

Zmiana nastawienia do starości

Myśląc o starości, objawia nam się konkretna mapa skojarzeniowa, której poszczególne wyobrażenia mają charakter pejoratywny, gdyż zamiast z szansą na wyruszenie w wymarzoną podróż czy większą ilością wolnego czasu dla przyjaciół, wciąż kojarzy się nam z chorobami, kalectwem czy samotnością. Niestety w naszej kulturze występują liczne stereotypy, nakazujące nam traktować starość, jako zło konieczne i efekt przegranej walki o pozostanie młodym. O starszych ludziach myśli się często z lekceważeniem i tylko pozornie okazuje im się szacunek. Tego rodzaju przekonania skutkują brakiem pozytywnego postrzegania starości w życiu codziennym.  Paradoksalnie okazuje się, że osoby które przyszłość postrzegają w kolorowych barwach żyją o 8 lat dłużej, niż pesymiści obawiający się starości.  

Podsumowując, wiele tak naprawdę zależy od charakteru, osobowości i nastawienia pacjenta. Należy pamiętać, że osoby ciekawe świata, aktywne zarówno umysłowo, jak i fizycznie z pewnością żyć będą dłużej.

Do góry
Promocje
Znany lekarz
Mój Blog